15 Ekim 2013 Salı

Böyle canilik olur mu demeyin! Kurban kesimine karşıyız.


Katliam dedik, işkence dedik, yobazlık, bu ne aykırılık dedik fakat o kadar katledilen, nesli tükenmekte olan hayvanları görmezden gelip suskun kaldık.


Peki amacımız ne bugünün anlam ve önemi cihetiyle gerçekleştirilen kurban kesme ibadetinin bir sürü aç ve yoksul insanı akıllara getirdiğini ve yardımların en sıcak ve samimi olarak yapıldığını, insanlarda ki merhamet ve anlayış kabiliyetlerinin nasıl geliştiğini görmezden geldik.

Kurban ibadetinin yapılırken kurban kesme merkezlerinde veya işi bilen kişiler ya da kurumlar ile birlikte yapılması gerektiğini bilmeyen tam olarak dinine bağlanmadan ibadet yapmaya ve sonuçta ortaya çıkan hataları tüm ibadet gerçekleştiren insanlara neden mal ediyoruz?

Bu yaptığımız yanlış değil mi?


Kurban ibadetinin nasıl yapılması ve nerelerde bu ibadeti gerçekleştirmemiz gerektiğini bilmemiz gerekir. Yol kenarında, parklarda hayvanlara işkence yaparak ibadet yapmış olamayız bu yaptığımıza ancak canilik derler bu ibadet için biraz bilinç gerekmez mi?

Günümüz itibariyle gelişen teknoloji ve değişen insanlık kurban kesmeyi herkese mümkün kılamazken işi bilmeden neden hayvanlara işkence ederek ibadeti gerçekleştirmeye çalışıyoruz bıraksak işin ehli işini yapsa ve ibadetimiz gerektiği gibi yerini bulsa daha güzel olmaz mı?

Hayır ama biz yenilenen, değişen ve bir şeylere adapte edilen insanlık her şeyi biliyoruz dimi? Bu durum biraz komik değil mi? Hayvanlara lütfen işkence etmeyelim ve ibadet yapacaksak uygun bir şekilde yapalım eğer dinimiz bize bunu emrediyor ve biz bu ibadeti gerçekleştirmemiz gerekiyorsa dinimize yakışır şekilde yapmalıyız.

Kurban kesimini desteklemiyoruz.


Evet kurban kesimini desteklemiyoruz fakat neden seri üretimde olan günlük olarak kesilen binlerce hayvanın ne şekilde kesildiklerini gözardı ederek provoke etmekten çekiniyoruz. Gün geçmiyor ki hayvan katliamına dair bir yazı,video,haber yayınlanmasın bu kadar katliam gerçekleştirilirken susup bu kurban kesimlerinde bilinçsizce yapılan hatalara karşı ayaklanıyoruz peki biz neden bu insanlara bu işin nasıl olması gerektiğini öğretmiyoruz?

Sadece sosyal platformlarda sesimizi yükseltmek, provoke etmek adı altında küfürler etmek ne kadar insanlığa yakışı kalıyor?

Biz komşumuz çürüdüğünde kokusundan rahatsız olup yetkililere haber verdikten sonra öldüğünden haberdar oluyoruz.

Biz yapılan katliama sessiz kalıyoruz.

Biz bilinçsiz insanları bilinçlendirmeyip onlara küfürler etmekle yetiniyoruz.

Biz yoksulu sadece bayramlarda hatırlıyoruz.

Biz eğitimin sadece okullarda olacağını zannederek yaşıyoruz.

KİM CANİ KİM KATLİAM YAPIYOR EĞİTİM KATLİAMI YAPARAK İNSANLARI BİR KUTUYA BİR PLATFORMA BİR KAFESE TIKAYARAK YAŞATIYORUZ BİZ İNSANLARI AŞAĞILAYARAK BİZ İNSANLARI HOR GÖREREK BİZ BİRLİKTE YAŞAM NASIL OLUR BİLMEYEREK BİZ SAYGI NEDİR UNUTARAK YAŞIYORUZ.

KİM CANİ KİM KATLİAM YAPIYOR ŞİMDİ DUYGULARIMIZI SAYGIMIZI KİM ÖLDÜRDÜ?

Yazımda tepkim yapılan kesim hatalarına değil onları bilinçlenmesine destek olmayanlara birlikte nasıl yaşanır bilmeyip birbirlerine saygısızca sözler ederek bir birlerini kıranlara tepkim açıkçası duyguların katliamına karşıdır.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.Yorumlarınızı bekliyorum.

Kerim ÇALIŞKAN

2 yorum :

 1. cok güzel dile getirmissin kardeşim seninle gurur duyuyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle yazılarımı hep takip ettiğin için teşekkürler. Beğendiğine memnun oldum ağabey.

   Sil

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 1/B maddesine göre, sayfada paylaşılan yazıların isimsiz ve izinsiz kullanılması suç sayılmaktadır.
KERİM ÇALIŞKAN. Tema resimleri duncan1890 tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.
 • CÖMERTBİLGE
 • +