12 Ağustos 2014 Salı

Short Term 12 Film Yorumu (Kısa Dönem)

Kısa Dönem

-“Bu gerçek bir oyun mu yoksa şimdi mi uydurdun?” -“Bu şimdi uydurduğum gerçek bir oyun.”

Tek katlı bahçeli bir evden yarı çıplak koşarak kaçan bir yeniyetmeyle açılıyor film. Gözetim altında tutulması gereken, risk sınırındaki gençlerin bakıldığı bir merkezdeyiz. Duygusal ve fiziksel yaralarla yaşayan bu çocuklarla ilgilenen Grace ve Mason, aynı merkezde çalışan ve birlikte yaşayan iki sevgilidir. İşlerine ve birbirlerine tutkuyla bağlı olmalarının yanında, özel hayatlarında belli belirsiz bir gerginlik yaşıyorlar. Grace, bakımevine yeni gelen bir kız çocuğuyla bağ kurar.

Onun hayatını normalleştirme çabasının kendi hayatına da dokunuyor olduğunu zamanla fark eder. Sıkıntılı geçmişi, onu ön göremediği bir geleceğe taşıyacaktır. 

Kısa Dönem 12, Amerika’nın en büyük bağımsız film festivallerinden birini bünyesinde barındıran SXSW’de, hem Jüri Büyük Ödülü’nü hem de İzleyici Ödülü’nü aldı.


Konunun çok iyi işlendiği bu film, farklı sebeplerden dolayı bir yetim hanede bakılmaya bırakılmış ve özgürlüklerini eline alana kadar dört duvar arasında yaşayan çocukların hikayesini işliyor. Aslında tek bir konu üzerinde yoğunlaşmış olduğunuda söyleye bilirim. Bakıcı Grace ile bakım evine yeni gelen bir kız çoğunun hikayesi aynıdır konu bu iki bireyin arasında ki yoğunlaşmış ve ortaya çok güzel bir dram filmi çıkmış. 

“Bu gerçek bir oyun mu yoksa şimdi mi uydurdun?” -“Bu şimdi uydurduğum gerçek bir oyun.” Bakım evinde ki çocuk bu sözü söylediğinde tüylerim diken diken olmuştu ve kızın yazmış olduğu hikayeyi dinlediğimde, izlediğinizde etkileneceksiniz. 
İzlenmesi gereken filmlerden kesinlikle tavsiye ediyorum.

Benim Puanım : 8.5/101 yorum :

  1. Oldukça ilginç bir filme benziyor. Not ettim bir köşeye. İlk fırsatta izleyeceğim.

    YanıtlayınSil

Blog içeriğinde yer alan tüm metinler şahsım (Kerim Çalışkan) tarafından kaleme alınmış olup 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 1/B maddesine göre, sayfada paylaşılan yazıların isimsiz ve izinsiz kullanılması suç sayılmaktadır. ( Bu sitede hiçbir siteden metin alıntısı yapılmamış olup metin içi alıntılarda özellikle belirtilmiştir.)
KERİM ÇALIŞKAN. Tema resimleri duncan1890 tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.
  • CÖMERTBİLGE
  • +