16 Aralık 2018 Pazar

Laboratuvar Testlerinizi Analiz Edin

Sağlığınız hakkında bilinçlenin. Testlerinizi anlayın.

Artık günümüzde ister istemez herkes doktora gidiyor hiç olmadı sadece kontrol için bile gidip laboratuvar testleri yaptırabiliyoruz. Peki bu sonuçlardan biri veya birkaçı bozuk çıktığında ne düşünüyoruz ne gibi yorumlarla karşılaşıyoruz bilinçsizce yorumlanan laboratuvar sonuçları doktora götürene kadar birçok etki oluşturuyor insanlarımız üzerinde ki bazen bilinçsizce konuşan doktorlar ile de karşılaşa biliyoruz. Bu yüzden AACC tarafından kurulmuş olan faydalı bir sistemden bahsedeceğim.

AACC

Klinik Biyokimya biliminin ilerlemesini sağlamak ve sağlık sorunlarında ilgili kuruluşlara yardımcı ve aydınlatıcı olmak için çalışan Amerika kuruluşlu bir dernektir.

Laboratuvar Testleri

Vücuttaki kimyasal belirteçler, kan hücreleri, mikroorganizmalar ve genetik belirteçlerin varlığı gibi birçok şeyi analiz eden Klinik Laboratuvar Uzmanlarının çalışmaları sağlık bakımının uzun zamandır görülmeyen yüzüdür. Oysa klinik laboratuvar testleri hastanın geliş belirtileri ile doktorun belirli bir durum veya hastalığa tanı koyarak tedaviye başlaması arasındaki bağlantıyı sağlar. Koruyucu tarama yöntemleri ile laboratuvar testleri potansiyel olarak tehlikeli olabilecek durumların erken tespitini sağlayarak tedavilerin erken başlamasını sağlar. Kısacası laboratuvar testleri hem hayatların kurtarılmasına hem de yaşam kalitesinin gelişmesine yardımcı olur.
Sağlıklı yaşamak için bilinçli olmak çok önemlidir bu yüzden bugün yazımda yer verdiğim labtestonline web sitesi geliştirilmiş çok güzel bir üründür. Bu hizmetin türkiye uzantısı AACC ortaklığıyla KBUD tarafından yönetilmektedir.

LabTestOnline

Hasta veya hasta yakınları olarak hem genel bakım hem de çok geniş bir yelpazedeki durum ve hastalıkların tanı ve tedavisinin bir parçası olan klinik laboratuvar testlerinin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olmak üzere kurulmuş olan bu web sitesinden birçok veriyi kontrol edebilir kendi hastalığınız veya yakınınızın hastalığı hakkında bilgi alabilir ve daha bilinçli bir vatandaş olabilirsiniz.
Sağlık ile ilgili paylaşımlarımı her gün arttırarak devam edeceğim bazı hususlarda yanlış bilgilerin temizlenmesi daha doğru bilgilerle bilinçli bir toplum yapısının oluşması için bireysel olarak üzerime düşen tüm görevimi yerine getirmek için çalışacağım.
Özet
Hastalığınız ve test sonuçlarınız için bilinçlenmenize faydası olacak bir platform olan labtestonline.org dan bahsettim.
Bir sonraki yazımda buluşmak dileğiyle.

2 yorum :

  1. Faydalı bir paylaşım. Teşekkürler.

    YanıtlaSil
  2. Bu konulara hayli ilgiliyim. Tiroit hastalığım var. Bununla ilgili düzenli olarak test yaptırmak durumundayım. Sonuçları doktora göstermeden önce, az çok çıkan değerlerin normal olup olmadığını da anlayabiliyorum. Bence herkesin kendi hastalıkları hakkında bu tür bilgilere sahip olması gerekli. Teşekkürler bu bilgi veren yazınız için.

    YanıtlaSil

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 1/B maddesine göre, sayfada paylaşılan yazıların isimsiz ve izinsiz kullanılması suç sayılmaktadır.
KERİM ÇALIŞKAN. Tema resimleri duncan1890 tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.
  • CÖMERTBİLGE
  • +